| Part Number | SMCJ15AHE3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 312380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ15AHE3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ15AHE3 9AT |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Clamping Voltage | 24.4 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 15 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 61.5 A |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SMC |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ15AHE3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 4KW 2-Pin DO-214AC T R Download PDF datasheet for SMA6J5.0A-M3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 500W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for SA30A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S22AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 408V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE480A-E3 54.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 17V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ17CA-13-F.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 14V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ14A-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T6V8CA.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ30CA.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 10V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ10A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6.5V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ6.5AHE3 57T.pdf |